VPN i sieć TOR

article-thumbnail

Ostatnio ciągle słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Widzimy mnóstwo reklam wszelkiego rodzaju Antywirusów programów do ochrony internetu oraz właśnie VPN’ów. Jednak czym one dokładnie są.

Czym jest VPN

VPN to skrót od wirtualnej sieci prywatnej. Jest to swego rodzaju korytarz, który pośredniczy w łączeniu hosta docelowego z serwerem. ISP przesyła żądanie najpierw na serwer VPN a dopiero z niego na serwer docelowy (np. strone www). Połączenia są szyfrowane co zwiększa bezpieczeństwo.

File:Remote Acess VPN-en.svg - Wikimedia Commons
Michel Bakni, CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, via Wikimedia Commons

Jakie przewagi daje korzystanie z wirtualnej sieci prywatnej

Po pierwsze zwiększa prywatność w internecie. Dzięki temu, że to VPN łączy się z serwerem docelowym w obie strony, adres IP naszego komputera jest niewidoczny dla właściciela serwisu (widzi on IP serwera VPN) ponadto szyfrowanie danych zapewnia większą ochronę przed wszelkiego rodzaju hakerami.

Kiedy koniecznie powinienem go używać

Korzystanie z VPN zapewnia większe bezpieczeństwo, chroni przed hakerami, dzięki temu możemy bezpiecznie uzyskiwać dostęp do poufnych danych. Jest więc niezbędny dla osób pracujących zdalnie. Przydaje się też gdy musimy skorzystać z sieci publicznej i boimy się, że ktoś będzie „podsłuchiwał” pakiety.

Czym jest sieć TOR

Sieć Tor to zaawansowany projekt wielowarstwowej sieci komputerowej. Polega ona na łączeniu się komputerów z kolejnymi urządzeniami, a te łączą się ponownie z jeszcze innymi. Dopiero po wykonaniu kilku(nastu) takich połączeń następuje dostarczenie zapytania na serwer docelowy. Ten typ połączenia (nazywany cebulowym) zapewnia dużą, choć nie absolutną anonimowość. Nie jest oczywiście idealny. Sieć Tor jest wolniejsza oraz często ograniczona pod względem wielkości transferu.

File:Tor-onion-network.png - Wikimedia Commons
Electronic Frontier Foundation, minor modifications by me., CC BY 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by/3.0, via Wikimedia Commons