Python: Wprowadzenie. Od instalacji do interpretacji

article-thumbnail

Wstęp

Python jest dynamicznie rozwijającym się jezykiem programowania, dlatego stwierdziłem że rozpocznę serię artykułów na jego temat.

Głównym celem jest zapoznanie cię z Pythonem, co pomoże ci na egzaminie i zachęci do dalszej tego języka oraz rozwijanie się w nim

Wstępnie powiemy o tym, czym jest ten język programowania.

Mianowicie jest to wysoko poziomowy język programowania. Wysoko poziomowy w tym kontekście oznacza że jest bardzo zbliżony do języka ludzkiego którym się posługujemy na co dzień, co pozwala ułatwić rozumienie jego składni. I już może powstać pytanie, jak to się dzieję, że komputer, będący maszyna potrafi rozumieć i wykonywać polecenia ?

Magia interpretacji

Python jest również językiem programowania interpretowanym. Oznacza to, że istnieje pewien moduł, który tłumaczy kod napisany przez programistę na język maszynowy, czyli taki, który może być zrozumiany przez maszynę. Jednak istnieje ważna rzecz, którą trzeba zrozumieć. Zinterpretowany kod nie jest zapisany w postaci zer i jedynek tak jak ma to miejsce w C, C++ czy Javie. Zamiast tego tłumaczony kod jest zapisywany w plikach o rozszerzeniu .pyc (PYthon Compiled) i jest wykonywany na specjalnej maszynie wirtualnej, znanej jako PVM (Python Virtual Machine).

Schemat interpretacji kodu python

Rozpoczęcie pracy

Nawiązując do poprzedniej sekcji, musimy pobrać interpretator Python który będzie tłumaczył nasz kod. Można to zrobić za pomocą oficjalnej strony www.python.org:

Jest wiele wersji Python, lecz każda wersja powyżej 3.6 będzie nam odpowiadała, ponieważ będziemy poznawać podstawy programowania które są nieruchomym fundamentem.

Podczas instalowania w systemie Windows trzeba zaznaczyć punkt:

⚠️ Add Python 3.10 to PATH

Pisać kod możesz gdziekolwiek.

Visual Studio Code ? Dobry wybór.

NotePad++ ? Do naszych potrzeb będzie wystarczający.

Notatnik ? Żaden problem.

Plik o rozszerzeniu .py to tylko plik tekstowy zawierający literki i cyfry zapisane zgodnie ze składnią Pythona, więc nie ma żadnego problemu aby użyć do napisania kodu Notatnik. Jednak specjalizowane edytory tekstów takie jak VS Code, NP++ czy SublimeText o wiele ułatwiają napisanie kodu, podświetlając tekst i natychmiast podkreślając błędy w składni, a to jedne z kilki przydatnych funkcji. Wybór należy od ciebie.

Pierwszy kod

Nastała pora napisać twój pierwszy program.

  • Otwórz nowy plik.
  • Wpisz jedyny wiersz:
print('Hello World !')
  • Zapisz go z rozszerzeniem .py.
  • Jeśli posiadasz wiedzę w posługiwaniu się eksploratorem plików w wierszy poleceń to:
    • Przejdź do katalogu w którym znajduje się utworzony plik i wpisz:
python nazwa_pliku.py

lub

python3 nazwa_pliku.py
  • Natomiast jeśli nie wiesz jak się korzysta z wierszy poleceń, nie stanowi to problemu.
  • Otwórz katalog z utworzonym plikiem w eksploratorze plików.
  • Kliknij dwa razy na ikonkę z plikiem.

Podsumowanie

Python jest wysokopoziomowym językiem programowania, który jest zbliżony do języka ludzkiego, co ułatwia jego zrozumienie. Jest również językiem interpretowanym, gdzie kod jest tłumaczony na język maszynowy i wykonywany na maszynie wirtualnej. Aby rozpocząć pracę z Pythonem, należy pobrać odpowiednią wersję interpretatora, a kod można pisać w różnych edytorach tekstowych. Napisany program można uruchomić poprzez wiersz poleceń lub klikając dwukrotnie na plik z rozszerzeniem .py.

W kolejnych częściach pogłębisz swoją wiedzę o składni języka Python.