Pięć prostych tricków na: obsługę systemu Linux.

article-thumbnail

W porównaniu do Microsoft Windows, systemy rodziny Linux są dość niepopularne w gronie przeciętnych użytkowników. Powodów jest kilka, mnogość dystrybucji posiadających różne zastosowania, różną kompatybilność oraz ograniczone wsparcie dla pewnych aplikacji takich jak gry komputerowe (choć i to z biegiem czasu się zmienia).                                                                                                

Pięć prostych tricków na
OBSŁUGĘ SYSTEMU LINUX (GUI)

 

SPIS TREŚCI

Wstęp.
1. Zapoznaj się z możliwościami dystrybucji.
2. Nie bój się korzystać z pomocy systemowej.
3. Używaj opcji szukaj.
4. Używaj terminala. 
5. Bądź otwarty na nowe rozwiązania!
Żródła

Wstęp

            W porównaniu do Microsoft Windows, systemy rodziny Linux są dość niepopularne w gronie przeciętnych użytkowników. Powodów jest kilka, mnogość dystrybucji posiadających różne zastosowania, różną kompatybilność oraz ograniczone wsparcie dla pewnych aplikacji takich jak gry komputerowe (choć i to z biegiem czasu się zmienia).

Pomimo tego, część dystrybucji Linux jest na tyle przyjazna, żeby pozwolić się zapoznać z jej możliwościami bez większych trudności. Z pewnością zaletą jest dostępność szerokiej gamy dystrybucji oraz rozbudowana społeczność tworząca do nich aplikacje, instrukcje oraz nakładki graficzne.

1. Zapoznaj się z możliwościami dystrybucji

Dystrybucje Linux obejmują szeroki zakres potrzeb swoimi możliwościami. Od zawierającego podstawowe możliwości systemu operacyjnego z graficznym interfejsem takim jak Ubuntu, Debian; niewymagające dystrybucje, takie jak Puppy Linux, Macpup528 czy Lubuntu; czy systemów serwerowych takich jak RedHat, Fedora bądź OpenSuse; oraz przeznaczonych dla artystów (z pakietem oprogramowania dedykowanego) dystrybucje takie jak Ubuntu Studio, Open Artist czy Iro.

Strona dystrybucji Ubuntu Studio: http://ubuntustudio.org/about-ubuntustudio/

Mnogość dystrybucji może przytłoczyć, jednak pozwala ona wybrać dla nas najlepszy system, spośród wielu dostępnych. Warto jednak wcześniej zapoznać się z możliwościami dystrybucji, jej wsparciem dla języka polskiego, wymaganiami oraz opiniami użytkowników dystrybucji.

2. Nie bój się korzystać z pomocy systemowej

Lwia część dystrybucji Linuxa zawiera w sobie system pomocy, zaś na forach znajdują się poradniki jak korzystać z danego systemu operacyjnego. Większość systemów operacyjnych Linux posiadających graficzną nakładkę systemową posiada również opcję wyszukiwania oraz menu konfiguracyjne systemu. Również oprogramowanie dostarczone z systemem oraz dodatkowe posiada własne wsparcie i poradniki.

Pomoc dystrybucji Linux OpenSuse: https://www.opensuse.org/

Również warto pamiętać o tym, że gdy pracujemy z Terminalem Linux możemy stosować komendy pozwalające nam wyświetlić dostępne polecenia systemu operacyjnego za pomocą help, bądź rozwinąć ich składnie czy instrukcję stosowania za pomocą polecenia man oraz info.

Pomoc w terminalu dystrybucji Linux OpenSuse: https://www.opensuse.org/

Opis możliwości systemu operacyjnego dostarczany przez twórców i społeczność często wyczerpuje problematyczne zagadnienia, z którymi można się spotkać podczas korzystania z danej dystrybucji.

Pomoc programu GIMP: https://www.gimp.org/

3. Używaj opcji szukaj

Często przytłoczeni możliwościami nowego systemu operacyjnego nie możemy znaleźć pewnych ustawień czy programów. Z pomocą przychodzi nam system wyszukiwania, który często jest udostępniany z większymi dystrybucjami graficznymi.

Menu start dystrybucji Linux OpenSuse: https://www.opensuse.org/

Opcja szukaj często pozwala na szybkie i sprawne przemieszczanie się po funkcjach systemu operacyjnego, jednak nie zawsze zastąpi ona porządnej lektury systemu pomocy zamieszczonego wraz z danym Linuxem.

4. Używaj terminala

Część zadań można szybciej, prościej i przyjemniej wykonać w terminalu, który w systemie Linux pozwala między innymi szybko i sprawie zmienić uprawnienia, właściciela danego pliku za pomocą dosłownie jednej, dwóch komend.

Porównanie zakładki uprawnienia z oknem konsoli dystrybucji OpenSuse: https://www.opensuse.org/

Przydatne jest to również by ominąć nieustające zapytania o uprawnienia administratorskie przy każdej zmianie ustawień za pośrednictwem graficznego interfejsu, gdzie możemy zalogować się do administratora i kontynuować zmianę ustawień bez nieustannych zapytań o uprawnień, aż do czasu zamknięcia sesji terminala.

5. Bądź otwarty na nowe rozwiązania!

Linux to przykład nieustannie ekosystemu różnych rodzin systemów operacyjnych kreowanych do wyszczególnionych zadań i posiadających różne podejścia do aspektów pracy z systemów operacyjnych. Korzystają z różnych, często nowatorskich rozwiązań, które z czasem zostają wprowadzane również w komercyjnych systemach.

Strona pobierania dystrybucji Ubuntu: https://www.ubuntu.com/

Pomimo płynnego rozwoju rodzin systemów Linux istnieją dystrybucje posiadające w wersji adnotację LTS, czyli Long Term Support (przedłużone wsparcie) pozwalającą na powolne zapoznanie się z kolejną wersją danej dystrybucji. Zwykle dystrybucje posiadają kolejne wersję co rok (tak jak w przypadku rodziny Ubuntu), jednak to jest uzależnione od polityki producenta oprogramowania.

Systemy operacyjne wymienione w materiale:

Ubuntu: https://www.ubuntu.com/
Debian: https://www.debian.org/index.pl.html
Puppy Linux: http://puppylinux.org/
Macpup528: http://macpup.org/
Lubuntu: http://lubuntu.net/
RedHat: https://www.redhat.com/en
Fedora: https://getfedora.org/pl/
OpenSuse: https://pl.opensuse.org/
Ubuntu Studio: https://ubuntustudio.org/
Open Artist: http://openartisthq.org/
Iro: http://www.iroos.net/

Żródła

http://www.expertreviews.co.uk/software/operating-systems/1404547/top-5-lightweight-linux-distros-for-older-pcs

5 Best Lightweight Linux For Old Computers


http://www.makeuseof.com/tag/6-linux-distros-designed-artists-musicians-editors/