Podstawowa Konfiguracja Routera Tp-Link
23 czerwca, 2022Tematem dzisiejszego wpisu jest konfiguracja routera domowego TPLINK C6U. Wszystkie opisane operacje będzie można powtórzyć na sporej części innych routerów...
Czytaj dalejW porównaniu do Microsoft Windows, systemy rodziny Linux są dość niepopularne w gronie przeciętnych użytkowników. Powodów jest kilka, mnogość dystrybucji posiadających różne zastosowania, różną kompatybilność oraz ograniczone wsparcie dla pewnych aplikacji takich jak gry komputerowe (choć i to z biegiem czasu się zmienia).
Wstęp.
1. Zapoznaj się z możliwościami dystrybucji.
2. Nie bój się korzystać z pomocy systemowej.
3. Używaj opcji szukaj.
4. Używaj terminala.
5. Bądź otwarty na nowe rozwiązania!
Żródła
W porównaniu do Microsoft Windows, systemy rodziny Linux są dość niepopularne w gronie przeciętnych użytkowników. Powodów jest kilka, mnogość dystrybucji posiadających różne zastosowania, różną kompatybilność oraz ograniczone wsparcie dla pewnych aplikacji takich jak gry komputerowe (choć i to z biegiem czasu się zmienia).
Pomimo tego, część dystrybucji Linux jest na tyle przyjazna, żeby pozwolić się zapoznać z jej możliwościami bez większych trudności. Z pewnością zaletą jest dostępność szerokiej gamy dystrybucji oraz rozbudowana społeczność tworząca do nich aplikacje, instrukcje oraz nakładki graficzne.
Dystrybucje Linux obejmują szeroki zakres potrzeb swoimi możliwościami. Od zawierającego podstawowe możliwości systemu operacyjnego z graficznym interfejsem takim jak Ubuntu, Debian; niewymagające dystrybucje, takie jak Puppy Linux, Macpup528 czy Lubuntu; czy systemów serwerowych takich jak RedHat, Fedora bądź OpenSuse; oraz przeznaczonych dla artystów (z pakietem oprogramowania dedykowanego) dystrybucje takie jak Ubuntu Studio, Open Artist czy Iro.
Strona dystrybucji Ubuntu Studio: http://ubuntustudio.org/about-ubuntustudio/
Mnogość dystrybucji może przytłoczyć, jednak pozwala ona wybrać dla nas najlepszy system, spośród wielu dostępnych. Warto jednak wcześniej zapoznać się z możliwościami dystrybucji, jej wsparciem dla języka polskiego, wymaganiami oraz opiniami użytkowników dystrybucji.
Lwia część dystrybucji Linuxa zawiera w sobie system pomocy, zaś na forach znajdują się poradniki jak korzystać z danego systemu operacyjnego. Większość systemów operacyjnych Linux posiadających graficzną nakładkę systemową posiada również opcję wyszukiwania oraz menu konfiguracyjne systemu. Również oprogramowanie dostarczone z systemem oraz dodatkowe posiada własne wsparcie i poradniki.
Pomoc dystrybucji Linux OpenSuse: https://www.opensuse.org/
Również warto pamiętać o tym, że gdy pracujemy z Terminalem Linux możemy stosować komendy pozwalające nam wyświetlić dostępne polecenia systemu operacyjnego za pomocą help, bądź rozwinąć ich składnie czy instrukcję stosowania za pomocą polecenia man oraz info.
Pomoc w terminalu dystrybucji Linux OpenSuse: https://www.opensuse.org/
Opis możliwości systemu operacyjnego dostarczany przez twórców i społeczność często wyczerpuje problematyczne zagadnienia, z którymi można się spotkać podczas korzystania z danej dystrybucji.
Pomoc programu GIMP: https://www.gimp.org/
Często przytłoczeni możliwościami nowego systemu operacyjnego nie możemy znaleźć pewnych ustawień czy programów. Z pomocą przychodzi nam system wyszukiwania, który często jest udostępniany z większymi dystrybucjami graficznymi.
Menu start dystrybucji Linux OpenSuse: https://www.opensuse.org/
Opcja szukaj często pozwala na szybkie i sprawne przemieszczanie się po funkcjach systemu operacyjnego, jednak nie zawsze zastąpi ona porządnej lektury systemu pomocy zamieszczonego wraz z danym Linuxem.
Część zadań można szybciej, prościej i przyjemniej wykonać w terminalu, który w systemie Linux pozwala między innymi szybko i sprawie zmienić uprawnienia, właściciela danego pliku za pomocą dosłownie jednej, dwóch komend.
Porównanie zakładki uprawnienia z oknem konsoli dystrybucji OpenSuse: https://www.opensuse.org/
Przydatne jest to również by ominąć nieustające zapytania o uprawnienia administratorskie przy każdej zmianie ustawień za pośrednictwem graficznego interfejsu, gdzie możemy zalogować się do administratora i kontynuować zmianę ustawień bez nieustannych zapytań o uprawnień, aż do czasu zamknięcia sesji terminala.
Linux to przykład nieustannie ekosystemu różnych rodzin systemów operacyjnych kreowanych do wyszczególnionych zadań i posiadających różne podejścia do aspektów pracy z systemów operacyjnych. Korzystają z różnych, często nowatorskich rozwiązań, które z czasem zostają wprowadzane również w komercyjnych systemach.
Strona pobierania dystrybucji Ubuntu: https://www.ubuntu.com/
Pomimo płynnego rozwoju rodzin systemów Linux istnieją dystrybucje posiadające w wersji adnotację LTS, czyli Long Term Support (przedłużone wsparcie) pozwalającą na powolne zapoznanie się z kolejną wersją danej dystrybucji. Zwykle dystrybucje posiadają kolejne wersję co rok (tak jak w przypadku rodziny Ubuntu), jednak to jest uzależnione od polityki producenta oprogramowania.
Ubuntu: https://www.ubuntu.com/
Debian: https://www.debian.org/index.pl.html
Puppy Linux: http://puppylinux.org/
Macpup528: http://macpup.org/
Lubuntu: http://lubuntu.net/
RedHat: https://www.redhat.com/en
Fedora: https://getfedora.org/pl/
OpenSuse: https://pl.opensuse.org/
Ubuntu Studio: https://ubuntustudio.org/
Open Artist: http://openartisthq.org/
Iro: http://www.iroos.net/
http://www.expertreviews.co.uk/software/operating-systems/1404547/top-5-lightweight-linux-distros-for-older-pcs
http://www.makeuseof.com/tag/6-linux-distros-designed-artists-musicians-editors/
Tematem dzisiejszego wpisu jest konfiguracja routera domowego TPLINK C6U. Wszystkie opisane operacje będzie można powtórzyć na sporej części innych routerów...
Czytaj dalejKażdy z nas wie, że komputer do poprawnego działania musi przechowywać w sobie odpowiednią ilość informacji. Wszyscy też zauważyli, że...
Czytaj dalejKażdy z nas spotyka się z taką sytuacją, że ma wiele do zrobienia, ale nie aż tak dużo czasu. Musimy...
Czytaj dalej