VPN i sieć TOR
23 czerwca, 2022Ostatnio ciągle słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Widzimy mnóstwo reklam wszelkiego rodzaju Antywirusów programów do ochrony internetu oraz właśnie VPN’ów....
Czytaj dalejŚwiatłowód zaliczamy do przewodowych mediów transmisyjnych. Współcześnie używa się go głównie jako okablowanie w dużych sieciach, których zasięg sięga kilku, kilkunastu, a nawet kilkuset kilometrów.
Najdłuższy światłowód na świecie to SEA-ME-WE 3, o długości 39 000 km, łączący zachodnią Europę, przez Bliski Wschód, z południowo-wschodnią Azją oraz Australią.
Światłowód jest najdroższym w produkcji medium transmisyjnym. Posiada dzięki temu szereg zalet, które wyróżniają go na tle pozostałych metod łączenia hostów. Największą z nich bez wątpienia jest zasięg pozwalający na komunikację urządzeń odległych o wiele kilometrów. Ponad duża przepustowość umożliwiająca transfer nawet do 319 Tb/s. Fiber jest także odporny na zakłócenia elektromagnetyczne, a jego budowa uniemożliwia nasłuchiwanie przesyłanych danych.
W uproszczeniu można powiedzieć, że budowa światłowodu to przeźroczyste włókno, oraz mnóstwo warstw ochronnych dookoła niego. Niestety, w rzeczywistości światłowód jest dużo bardziej złożony pod względem konstrukcyjnym.
Zacznijmy od włókien światłowodowych. Dany kabel może być jednomodowy, wówczas składa się z jednego włókna, albo wielomodowy, kiedy to posiada ich nawet kilkadziesiąt. Ponadto każde włókno jest zbudowane z rdzenia, płaszcza i bufora. Sygnały świetlne rozchodzą się właśnie w rdzeniu, jednak nie mniej ważny jest płaszcz, który sprawia, że sygnały świetlne pozostają wewnątrz rdzenia. Bufor jest z kolej warstwą ochroną pojedynczego włókna.
W zależności od budowy kabla mogą dochodzić elementy wzmacniające, wypełnienia zabezpieczające przed płynami, kable nośne, oraz inne elementy służące do montażu.
Światłowody wykonuje się wyłącznie z przeźroczystych materiałów, głównie szkła kwarcowego oraz przeźroczystego plastiku. Istnieją także światłowody półprzewodnikowe, w których rdzeń wykonano najczęściej z arsenku galu.
Światłowody szklane mają najlepszą wydajność oraz zasięg, więc używa się ich w sieciach wymagających dużego zasięgu i przepustowości.
Z kolei światłowody plastikowe mają gorsze parametry od szklanych, za to są tańsze, dlatego używa ich się w sieciach o mniejszym zasięgu np. W automatyce przemysłowej czy motoryzacji.
Omówiliśmy już budowę kabla, teraz pora na szybkie omówienie złącz, a na pierwszy ogień pójdzie złącze FC. Zaprojektowano je tak, aby ograniczyć prawdopodobieństwo wysunięcia się kabla z gniazda (poprzez gwintowanie) oraz odbicia sygnału (brak przerwy powietrznej).
Teraz przejdźmy do złącza ST, które posiada charakterystyczny sposób mocowania – tak zwany bagnet. To złącze także jest wkręcane, co zapobiega jego wysunięciu.
Kolejnym złączem jest SC, wykorzystujące mocowanie zatrzaskowe, oraz technologię samo-centrowania. Użyto także łączenia typu pchaj-ciągnij (push-pull)
Na końcu chciałbym wspomnieć o złączu LC, które podobnie jak SC wykorzystuje mocowanie zatrzaskowe, a jego charakterystyczną cechą są bardzo małe wymiary.
Ostatnio ciągle słyszymy o bezpieczeństwie w sieci. Widzimy mnóstwo reklam wszelkiego rodzaju Antywirusów programów do ochrony internetu oraz właśnie VPN’ów....
Czytaj dalejTematem dzisiejszego wpisu jest konfiguracja routera domowego TPLINK C6U. Wszystkie opisane operacje będzie można powtórzyć na sporej części innych routerów...
Czytaj dalejKażdy z nas wie, że komputer do poprawnego działania musi przechowywać w sobie odpowiednią ilość informacji. Wszyscy też zauważyli, że...
Czytaj dalej