5 Prostych Tricków z wyszukiwarką Google

article-thumbnail

Bez wątpienia wyszukiwarka Google (nie mylić z przeglądarką) jest najbardziej znanym silniekiem wyszukiwania informacji na świeci. Na jej niezwykłą popularność wpływ ma przede wszystkim wysoka jakość kategoryzowania i sortowania stron. Mimo to często znalezienie potrzebnych informacji zajmuje dłuższą chwilę. Aby skrócić czas do tego potrzebny, możemy zastosować kilka sztuczek.

1. Wyszukiwanie całej, konkretnej frazy.

Zamknięcie danej frazy w cudzysłów, spowoduje, że wyszukiwarka będzie szukać jedynie stron zawierających tę frazę, a nie każde ze słów składowych w dowolnej kolejności. Pozwoli to łatwiej znajdować konkretne frazy, zwłaszcza na mniej popularne tematy.

2. Wyszukiwanie frazy niezawierającej słowa

Zarówno w języku polskim jak i angielskim i praktycznie każdym innym niektóre słowa mają kilka często zupełnie niezwiązanych znaczeń. W związku z tym, przy wpisywaniu danego słowa w wyszukiwarkę, zostaniemy zasypani mnóstwem błędnych wyników wyszukiwania. Aby ograniczyć ich ilość, możemy użyć znaku odejmowania. Na przykład użycie frazy pasat -volkswagen wyświetli nam informacje dotyczące wiatru, a nie samochodu.

3. Wyszukiwanie frazy na stronie

Czasami szukając informacji, chcemy używać tylko pewnego sprawdzonego serwisu. Wówczas możemy użyć dwukropka, po którym wpiszemy nazwę serwisu, i w ten sposób Google wyszukają tylko strony z tą frazą na wybranej przez nas domenie.

4. Wyszukiwanie stron podobnych do podanej

Gdy nie znajdziemy interesującej nas informacji w danym serwisie, wówczas zazwyczaj próbujemy znaleźć jakieś alternatywy. Google może nam w tym pomóc. Wystarczy użyć frazy related:nazwa_witryny. Niech przykładem będzie wyszukiwanie serwisów podobnych/powiązanych ze Stack Overflow. Używam więc frazy related:stackoverflow.com i już widzę listę witryn podobnych i powiązanych tematycznie.

5. Wyszukiwanie frazy na wszystkich stronach z wyjątkiem podanej.

To działanie jest odwrotne względem pkt. 3. Pozwala nam omijać określone serwisy podczas wyszukiwania informacji, co pozwala nam łatwiej weryfikować fake-news’y. Do uzyskania takiego rezultatu używamy frazy polecenia -sites:niechciana_strona.