Podstawowa Konfiguracja Routera Tp-Link
23 czerwca, 2022Tematem dzisiejszego wpisu jest konfiguracja routera domowego TPLINK C6U. Wszystkie opisane operacje będzie można powtórzyć na sporej części innych routerów...
Czytaj dalejWyświetlić zawartość katalogu możemy za pomocą ls które jest skrótem od wyrazu list. Wyświetla on informacje dotyczące danego katalogu, a wpisany bez parametrów wyświetla pliki znajdujące się w katalogu, w którym obecnie znajduje się terminal.
SPIS TREŚCI
Wstęp.
Parametry polecenia.
Praktyczne wykorzystanie polecenia.
Wyświetlić zawartość katalogu możemy za pomocą ls które jest skrótem od wyrazu list. Wyświetla on informacje dotyczące danego katalogu, a wpisany bez parametrów wyświetla pliki znajdujące się w katalogu, w którym obecnie znajduje się terminal.
Będziemy pracować na systemie OpenSuse za pomocą jego terminala, używając katalogu domyślnego /home/user. Aby wyświetlić system pomocy polecenia ls możemy użyć poleceń takich jak ls –help oraz man ls.
Aby użyć polecenia ls należy wpisać je, podając następnie katalog który chcemy wyświetlić. Katalogi możemy wyświetlić za pomocą adresu względnego (czyli zależnego od aktualnego ustawienia katalogu, na którym operuje terminal), wpisując nazwę folderu i dopisując do adresu kolejne ukośniki, bądź adresu bezwzględnego, w którym zaczynamy od ukośnika, czyli katalogu głównego.
Polecenia ls /home/user/Pulpit oraz ls Pulpit w naszym przypadku będą skutkowały wyświetleniem tego samego katalogu (gdyż znajdujemy się obecnie w katalogu za pośrednictwem terminala /home/user). Możemy także odnosić się do wcześniejszych katalogów za pomocą adresowania względnego, w tym przypadku używając ciągu znaków ../ które oznaczają poprzedni katalog względem aktualnej pozycji. Tak więc ls /home oraz ls ../ będą miały ten sam skutek.
Polecenie ls posiada wiele parametrów, które pozwalają zdefiniować sposób, jaki terminal wyświetli zawartość katalogu. Najbardziej przydatnymi w mojej ocenie parametrami są te, które wypisałem poniżej, jednak każdy dostępny parametr polecenia możesz znaleźć sam za pomocą poleceń ls –help oraz man ls.
ls -l
wypisuje katalogi i pliki w liście z dodatkowymi informacjami, takimi jak wielkość, właścicieli, czy prawa dostępu.
ls -a
wyświetla wszystkie katalogi i pliki.
ls -l –author
wyświetla katalogi i pliki w liście, dodając jeszcze informację o autorze.
ls -l –block-size=[JEDNOSTKA]
wyświetla katalogi i pliki w liście, podając ich wagę w zdefiniowanej jednostce
Polecenie ls możemy wykorzystywać, aby szybko sprawdzić konkretne pliki i katalogi, ich prawa dostępu, wagę, właścicieli, grupy czy daty powstania. Możemy bez używania GUI szybko wyświetlić zawartość danego katalogu, wpisując z palca adres i pomijając żmudny proces poszukiwania danego katalogu.
Poniżej daję listę pytań wraz z odpowiedziami (należy zaznaczyć pole poniżej tekstu pytania by zobaczyć odpowiedź).
Ćwiczenia:
ls -l –block-size=K.
ls /usr -l -a (kolejność parametrów dowolna).
Wyświetli katalog /.
Tematem dzisiejszego wpisu jest konfiguracja routera domowego TPLINK C6U. Wszystkie opisane operacje będzie można powtórzyć na sporej części innych routerów...
Czytaj dalejKażdy z nas wie, że komputer do poprawnego działania musi przechowywać w sobie odpowiednią ilość informacji. Wszyscy też zauważyli, że...
Czytaj dalejGdy przeglądamy dostępne modele procesorów, widzimy mnogość cyfr. Czasami spotkamy się także z jakimś oznaczeniem literowym. Co one właściwie oznaczają?...
Czytaj dalej