Podzespoły komputerowe: płyta główna.

article-thumbnail

Płyta główna jest to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się wszystkie najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom.                                                                                                                     

Podzespoły komputerowe
PŁYTA GŁÓWNA

Płyta główna jest to obwód drukowany urządzenia elektronicznego, na którym montuje się wszystkie najważniejsze elementy, umożliwiając komunikację wszystkim pozostałym komponentom i modułom. W komputerze na płycie głównej znajdują się gniazda pamięci RAM, procesora oraz gniazda do zainstalowania kart rozszerzeń (np. PCI). oraz gniazda do urządzeń składujących (dyski twarde, napędy optyczne itp.), złącze klawiatury, zasilacza oraz zestaw gniazd magistral zewnętrznych (USB, Firewire).

 

Opis budowy płyty głównej

ATX

ATX (Advanced Technology Extended)  jest standardem konstrukcji płyt głównych oraz zasilaczy i obudów komputerowych do nich, następca formatu AT. Określa rozmiary płyt głównych, rozmieszczenie podzespołów na płycie (takich jak gniazdo procesora), a także określa wymagania dla obudów i zasilaczy mających współpracować z płytami głównymi.

Płyta główna MSI Z270 GAMING M7 w formacie ATX

Micro ATX

Micro ATX stanowi zmodyfikowaną wersję standardu ATX. Strwrzono go przez firmę Intel jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku na niskobudżetowe komputery, które mogłyby korzystać ze standardu ATX. Wymiary płyty zostały pomniejszone do wielkości 244 × 244 mm ) głównie na skutek  ograniczenia liczby slotów do 4 slotów AGP, PCI, ISA lub PCI Express. Opracowano standard zasilacza o pomniejszonej wielkości (SFX) pozostawiając jednak możliwość korzystania w płytach microATX z zasilaczy w standardzie ATX.

Płyta główna MSI B150M PRO-VDH w formacie micro-ATX

Mini ITX

Mini ITX to standard płyt głównych o wymiarach 170 x 170 mm, zaprojektowany przez firmę VIA Technologies w 2001 roku. Stosuje się je w komputerach o małych rozmiarach(small factor) służąych jako centra multimedialne, stacje robocze i zestawy do gier komputerowych.

Płyta główna Gigabyte GA-Z170N-WIFI w formacie mini-ITX