Podzespoły komputerowe: napęd optyczny.

article-thumbnail

Napęd optyczny to urządzenie przystosowane do odtwarzania i ewentualnie nagrywania płyt w formacie CD, DVD bądź Bluray. Używa on lasera od odczytu i zapisu danych.                                                                                                                                                                                                                                                

Podzespoły komputerowe
NAPĘD OPTYCZNY

Napęd optyczny to urządzenie przystosowane do odtwarzania i ewentualnie nagrywania płyt w formacie CD, DVD bądź Bluray. Używa on lasera od odczytu i zapisu danych. Często w napędach są zamontowane dwa lasery, służące do odczytu i zapisu w dwóch różnych formatach (napęd DVD odczytujący płyty CD). Używany jest w w sprzęcie RTV do odtwarzania filmów w formacie DVD-Video, CD-Audio bądź BD-Video. Gry komputerowe oraz filmy są przenoszone na płytach DVD ze względu na ich niską cenę (oraz niską cenę napędów) i w miarę dużą pojemność (od 4,7 GB). Napęd CD/DVD ma za zadanie odnalezienie i odczytanie danych przechowywanych w postaci zagłębień na płycie CD lub DVD. Biorąc pod uwagę fakt, wielkość zagłębień używanych do zapisu danych, można stwierdzić, że napęd dysków optycznych jest bardzo precyzyjnym urządzeniem.

Napęd zawiera elementy takie jak silnik napędzający płytę, który kontroluje ilość obrotów płyty w ciągu minuty, wahającą się od 200 do 500, w zależności od obszaru, z jakiego odczytywane/na jakim zapisywane są dane (im bliżej środka, tym płyta kręci się szybciej) przez diodę lasera i soczewkę lasera. Fotodetektor zamienia fale świetlne na impulsy elektryczne, które są interpretowane przez maszynę. Ramię lasera jest napędzane przez silnik krokowy, umożliwiający wykonywanie bardzo małych ruchów lasera.

Standardy nośników (pojemność na jednej stronie i warstwie)

1) CD (0,7 GB)
2) DVD (4,7 GB)
3) Blu Ray (25 GB)

Sposoby ładowania nośnika do napędu 

1) Za pomocą tacki (np. komputery osobiste).

 

 

 

 

2) Wsuwając nośnik do szczeliny (np. : konsole, odtwarzacze samochodowe).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Umieszczając w kasetce (np. : konsola PSP).

.

.

.

.