Podzespoły komputerowe: karta rozszerzeń.

article-thumbnail

Karty rozszerzeń to płytki drukowane, które rozszerzają możliwości danego urządzenia o łączenie się do sieci bezprzewodowej, odtwarzanie dźwięku w wysokiej jakości, bądź dodają większą ilość wejść danego typu.                                                                                                                                                                                                                                                        

Podzespoły komputerowe
KARTA ROZSZERZEŃ

Karty rozszerzeń to płytki drukowane, które rozszerzają możliwości danego urządzenia o łączenie się do sieci bezprzewodowej, odtwarzanie dźwięku w wysokiej jakości, bądź dodają większą ilość wejść danego typu.
Kartami rozszerzeń są:
– karta graficzna
– karta dźwiękowa
– karta sieciowa
– karta sieciowa bezprzewodowa (WiFi)
– karta telewizyjna
– modem
– kontrolery pamięci masowych
– kontrolery portów

Karta graficzna

Karta graficzna to karta rozszerzeń komputera odpowiedzialna za renderowanie grafiki i jej konwersję na sygnał zrozumiały dla wyświetlacza. Została szerzej przedstawiona w artykule  https://www.informatyk.edu.pl/podzespoly-komputerowe-karta-graficzna/

Karta dźwiękowa

Karta dźwiękowa (karta muzyczna) to  komputerowa karta rozszerzeń pozwalająca na rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku. Obecnie układy dźwiękowe wystarczające do zastosowań amatorskich są zazwyczaj wbudowywane w płytę główną komputera, lecz bardziej wymagający użytkownicy mogą zaopatrzyć się w karty dźwiękowe pod PCI lub USB.

Karta dźwiękowa Asus Xonar DX

Karta sieciowa

Karta sieciowa (ang. NIC – Network Interface Card) – karta rozszerzenia, której zdaniem jest przekształcanie pakietów danych w sygnały, które są przesyłane w sieci komputerowej. Karty NIC pracują w określonym standardzie, np. Ethernet, i są elementami aktywnymi sieci. Dla większości standardów karta NIC posiada własny, unikatowy w skali światowej adres fizyczny, znany jako adres MAC, przydzielony w momencie jej produkcji przez producenta.

Karta sieciowa Intel Gigabit Pro/1000GT Desktop PCI

Karta sieciowa bezprzewodowa

Pełni takie same funkcje jak standardowa karta sieciowa, lecz przesyła dane za pomocą sieci bezprzewodowej.

Karta sieciowa TP-LINK TL-WN881ND

Karta telewizyjna

Karta telewizyjna (ang. tuner card) – urządzenie wejścia/wyjścia komputera, które pozwala na rejejestrację, przetwarzanie oraz odtwarzanie obrazu telewizyjnego.Najczęściej ma komplet wejść i wyjść analogowych, umożliwiających podłączenie do komputera magnetowidu, gry wideo czy telewizora. Zazwyczaj są podłączane przez port PCI, USB lub nawet bezpośrednio do monitora.

Karta telewizyjna  TBS 6281 SE

Modem

Modem (modulator-demodulator) jest urządzeniem elektronicznym, które moduluje sygnał w celu zakodowania informacji cyfrowych, tak by mogły być przesyłane w wybranym medium transmisyjnym(skrętką, światłowodem, bezprzewodowo), a także demoduluje tak zakodowany sygnał w celu dekodowania odbieranych danych. 

Conexant HSFi CX11252-11 56K V.92 PCI Modem

Kontrolery pamięci masowych

Kontroler pamięci masowych(Host adapter) to kontroler, którego zadaniem jest komunikacja z urządzeniami pamięci masowych, takimi jak dyski twarde, czy napędy optyczne. W komputerach osobistych PC kontroler dysków najczęściej jest częścią mostka południowego. Może również występować jako osobny chip wlutowany na płycie głównej lub w postaci osobnej karty (zwanej w całości kontrolerem) podłączanej do złącza PCI lub PCI Express.

SYMBIOS / LSI LOGIC SYM22801 ULTRA WIDE SCSI HOST ADAPTER

Kontrolery portów

Kontroler portów stanowi układ zapewniający komunikację z urządzeniami zewnętrznymi poprzez różnego rodzaju porty, np. USB, Firewire lub COM. W komputerach PC kontroler portów najczęściej jest częścią mostka południowego, ale może występować jako osobny chip wlutowany na płycie głównej lub w postaci osobnej karty (zwanej w całości kontrolerem) podłączanej do złącza PCI.

Kontroler USB 3.0, model i-Tec PCE22U3