Obróbka grafiki rastrowej: skala, wyrównanie i przekształcenie!

article-thumbnail

Narzędzia, o których będzie mowa w materiale są przedstawione na grafice obok, są to: wyrównanie, kadrowanie, obrót, skalowanie, nachylenie, perspektywa oraz przekształcenie.

Pozwolę przedstawić sobie użycie większości narzędzi na powyższym zdjęciu, wraz z włączoną siatką w programie graficznym. Zdjęcie wzięte z: pexels.com

Wyrównanie:

Za pomocą wyrównania możemy dopasować daną warstwę względem wcześniej ustalonego obiektu. Obiektem tu może być zarówno sam obraz, jak i inna warstwa, zaznaczenie czy ścieżka.

Kadrowanie:

Narzędzie kadrowanie pozwala nam na obcięcie obrazu do granicy danego zaznaczenia. Ciemne obszary na obrazie zostaną usunięte, zostaną tylko te jaśniejsze, w obszarze zaznaczenia.Obrót:

Narzędzie obrót pozwala na obrót warstwy względem konkretnego punktu, który możemy określić w opcjach narzędzia.Skala:

Narzędzie skala odnosi się do wielkości warstwy, którą możemy zmieniać, również ustalając, czy chcemy zachować dany aspekt warstwy (stosunek szerokości do wysokości), czy też nie.Nachylenie:

Narzędzie nachylenie pozwala nam na dopasowanie kąta, wobec którego następuje zmiana w pionie lub w poziomie.Perspektywa:

Narzędzie perspektywa pozwala nam na przekształcenie macierzowe danej warstwy, w celu stworzenia iluzji głębi.Przekształcenie

Narzędzie przekształcenie pozwala nam na odbicie danego elementu względem osi poziomej lub względem osi pionowej.
Autor tekstu: Jacek Woźniak