Model sieciowy ISO/OSI
9 maja, 2022Model ISO/OSI wraz z jego uproszczoną wersją – TCP/IP stanowią podstawę działania protokołów sieciowych. Powstały one w celu usystematyzowania struktury...
Czytaj dalejTematem dzisiejszego wpisu jest konfiguracja usług hostingu stron internetowych IIS oraz transferu plików protokołem FTP. Dla łatwiejszej konfiguracji polecam przygotować serwer z zainstalowanymi dwiema kartami sieciowymi. Na początek zainstalujmy odpowiednie role. W tym celu przechodzimy do menedżera serwera, klikamy w zakładkę Zarządzaj i wybieramy opcję Dodaj role i funkcję.
Otworzyło się nam nowe okno. W tym momencie nie mamy potrzeby zmieniać opcji konfiguracyjnych dt. instalacji, klikamy dalej, aż przejdziemy do części opisanej jako Role serwera. Zaznaczamy w niej Serwer sieci WEB (IIS).
Klikamy dalej, w funkcjach nie zaznaczamy nic, klikając dalej, przechodzimy do panelu opisanego jako Usługi ról. Z listy wybieramy Serwer FTP. Następnie klikamy dalej i Zainstaluj.
Celem naszej konfiguracji będzie utworzenie nowej witryny, zawierającej napis „Hello World”. Jednak najpierw musi się zapoznać z działaniem usługi IIS. W menedżerze serwera klikamy na zakładkę Narzędzia i wybieramy opcję Menedżer internetowych usług informacyjnych (IIS).
W otwartym panelu konfiguracyjnym wchodzimy w nasz Serwer, następnie Witryny i Default Web Site. Kliknijmy teraz opcję Eksploruj z menu Akcji.
Widzimy, że w otwartym folderze są dwa pliki. Pierwszy z nich to plik HTML, określający strukturę strony, a drugi to grafika na niej wyświetlana.
Zapoznaliśmy się już ze stroną podstawową, teraz sami stwórzmy sobie witrynę. Zacznijmy od stworzenia katalogu. U mnie znajdzie się on na dysku C: , w katalogu WWW i będzie się nazywał „hello”.
Następnie w Menedżerze internetowych usług informacyjnych (IIS) klikamy prawym przyciskiem myszy na witryny i wybieramy opcję Dodaj witrynę sieci Web…. Otwiera nam się okno, w którym umieszczamy podstawowe informacje dotyczące naszego serwisu. Wpisujemy nazwę witryny, u mnie będzie to hello. Następnie w polu Ścieżka Fizyczna wpisujemy adres katalogu, w którym znajdują się pliki strony.
Zostało już tylko umieścić w pliki strony w odpowiednim katalogu. Otwieramy notatnik, wpisujemy kod HTML i zapisujemy jako index.html we właściwej lokalizacji.
<!DOCTYPE html> <html> <style> body { background-color: red; } h1 { color: gold; font-size: 100px; text-align: center; } </style> <body> <h1>Hello World</h1> </body> </html>
Na końcu musimy sprawdzić, czy witryna działa. Wchodzimy w przeglądarkę i wpisujemy adres IP serwera. Oto efekt.
Teraz przejdźmy do konfiguracji serwera FTP. Jest to bardzo prosty proces. Najpierw będziemy potrzebować folderu, w którym znajdą się pliki wysyłane i odbierane przez nasz serwer. Ja stworzyłem katalog C:\FTP wraz z dwoma podfolderami – read-only oraz uniwersalny.
Najpierw skonfigurujemy FTP dla katalogu read-only. Jak sama nazwa wskazuje, użytkownicy będą mogli jedynie pobierać z niego pliki. Przejdźmy więc do Menedżera internetowych usług informacyjnych (IIS), kliknijmy prawy przycisk i wybierzmy przycisk Dodaj witrynę FTP.
Następnie wybieramy nazwę witryny FTP oraz ścieżkę do katalogu zawartości. U mnie są to kolejno: read-only oraz C:\FTP\read-only.
Następnie klikamy dalej. Zaznaczamy brak protokołu SSL i wybieramy adres IP karty sieciowej, z której będzie korzystać witryna. Przechodzimy dalej.
Jako że chcę, aby wszyscy użytkownicy mogli pobierać pliki, ustawiam uwierzytelnianie na anonimowe i zezwalam tylko na odczyt.
Gotowe. Sprawdźmy, czy konfiguracja jest poprawna. Wchodzimy w eksplorator plików lub w przeglądarkę i w pasku adresów wpisujemy adres IP naszego serwera i port 21.
Teraz zajmijmy się konfigurowaniem FTP dla katalogu uniwersalny. Chcę, aby każdy zalogowany użytkownik mógł dokonywać operacji odczytu i zapisu. Podobnie jak wcześniej tworzymy nową witrynę FTP w menedżerze IIS. Następnie ustalamy jej nazwę na Uniwersalne i klikamy dalej.
Wybieramy IP karty sieciowej, która nie używa FTP i wybieramy brak SSL.
Konfigurujemy zabezpieczenia, wybierając weryfikację podstawową oraz prawo do odczytu i zapis dla wszystkich użytkowników.
Sprawdźmy, czy serwer działa tak, jak chcemy.
Model ISO/OSI wraz z jego uproszczoną wersją – TCP/IP stanowią podstawę działania protokołów sieciowych. Powstały one w celu usystematyzowania struktury...
Czytaj dalejWstęp Zacznij od tego czym jest protokół. Definicja protokołu jest następująca — zbiór reguł i kroków postępowania, według których urządzenia...
Czytaj dalejW tym wpisie pokażę, jak połączyć Ubuntu jako klienta do usługi katalogowej OpenLDAP. Metoda ta zadziała także w przypadku innych...
Czytaj dalej