Windows Server 2016 – DNS

article-thumbnail

DNS jest systemem tłumaczenia adresów IP na zrozumiałe dla nas słowa. To dzięki niemu wystarczy wpisać informatyk.edu.pl zamiast naszego adresu IP 195.78.67.49. Celem dzisiejszego bloga jest pokazanie, w jaki sposób zainstalować i skonfigurować serwer DNS.

Instalacja odpowiednich pakietów

W menedżerze serwera wchodzimy w zakładkę Zarządzaj i wybieramy opcję Dodaj role i funkcje.

Przechodzimy do części opisanej jako Role serwera i zaznaczamy Serwer DNS. Pozostałą część instalacji przeskakujemy, klikając parę razy dalej. Na końcu wciskamy przycisk Zainstaluj.

Czym się zajmiemy

Jak już wspomniałem na wstępie, zadaniem DNS’a jest zmiana adresu IP na nazwę domenową, czyli nazwę słowną posiadającą odpowiednią tzw. etykietę na przykład informatyk.edu.pl youtube.com. Aby móc określonej domeny, powinniśmy ją najpierw wykupić. Jest od tego szereg odstępstw. Są to między innymi domeny .local, które są zarezerwowane do użytku wewnętrznego. W mojej konfiguracji będę bazował właśnie na domenie lokalnej, a moim celem będzie uzyskanie możliwości łączenia się z komputerem klienckim, poprzez nazwę domenową zamiast IP.

Konfiguracja serwera

Na początek przejdźmy do zakładki Narzędzia i wybierzmy DNS. Teraz kliknijmy prawym przyciskiem na SERWER i wybierzmy opcję Nowa strefa.

Do mojego celu sprawdzi się strefa podstawowa, więc to ją wybiorę.

Nasz DNS może działać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wyszukiwanie do przodu, czyli zmiana nazwa -> IP. Drugą metodą jest wyszukiwanie wsteczne, czyli IP jest zmieniane na nazwę domenową. Do mojego zadania zdecydowanie przyda się pierwsza opcja.

Teraz wybieramy Utwórz nowy plik o tej nazwie:

Wybór dotyczący aktualizacji dynamicznej, nie ma w moim przypadku znaczenia, więc zostawiam domyślną opcję.

Na koniec klikamy Zakończ

Teraz klikamy prawym przyciskiem na naszą strefę i wybieramy Nowy host

Następnie wpisujemy nazwę domenową, jaką przypiszemy hostowi oraz jego adres IP. Na końcu klikamy Dodaj hosta.

Teraz sprawdźmy, czy wszystko działa. Wchodzimy na hosta-klienta. Wpisuję polecenie ping, jednak zamiast IP wpisuję nazwę domenową. Działa. Ping wysyła pakiety na dobry adres. Konfiguracja została zakończona sukcesem.