Kody błędów procedury POST

article-thumbnail

Gdy pracujemy z komputerem i ten nie chce się uruchomić, często zachodzimy w głowę, cóż takiego mogło się stać. Jednak często znalezienie rozwiązania jest banalnie proste. Wystarczy sprawdzić jaki błąd wystąpił podczas działania procedury POST.

Czym jest POST

Najpierw wyjaśnijmy, czym jest w ogóle POST. Otóż jest procedura, która testuje czy wszystkie elementy komputera są sprawne. Dzieje sie to zanim uruchomimy system operacyjny. Dzięki temu komputer wie, że może się bezpiecznie włączyć i pracować. Jeżeli jednak są jakieś problemy, wówczas POST zwraca pewien kod błędu. W zależności od producenta BIOSu kod ten może mieć różne wartości.

Metody komunikowania kodów błędu

W zależności od płyty głównej, kody błędów mogą być komunikowane w różny sposób. Zazwyczaj spotyka się dwa z nich. Pierwszym rodzajem komunikatu jest dźwięk ze specjalnego głośniczka. Przyjmuje on formę krótkich i długich sygnałów pojawiających się w określonej kolejności

Drugą metodę natomiast stanowi wyświetlacz LCD znajdujący się na płycie. Dotyczy to jednak głównie droższych i nowych płyt głównych.

Kody dźwiękowe

Na egzaminie dla technika informatyka najczęściej pojawiają się pytania dotyczą BIOSów firm AWARD oraz Phoenix. Na początek weźmy się za AWARDa/Phoenix.

  • 1 krótki dźwięk — brak błędu.
  • 1 długi dźwięk i 2 lub 3 krótkie sygnały — błąd karty graficznej
  • dźwięk powtarzany — błąd pamięci RAM
  • sygnał powtarzany, o zawyżonym tonie przegrzanie procesora
  • dźwięk powtarzany, o zawyżonym tonie, ale niskiej częstotliwości problem z procesorem

Dla Biosu Pheonix’a tabelka wygląda nieco inaczej. Wpierw omówmy jak czytać podane w niej kody. Otóż cyfra oznacza ilość krótkich sygnałów następujących po sobie. Nastomiast – oznacza pauzę. Jak widać firma Phoenix nie używa podziału na długie i krótkie sygnały.

KodZnaczenie
1-3-1
4-3-1
1-3-2
1-3-3
1-3-4
1-4-1
1-4-2
Wszystkie te błędy oznaczają problem z obsługą pamięci RAM.
1-1-2Problem z procesorem
3-3-4Oznacza problem z pamięcią wideo
3-4-1Problem z kartą graficzną
4-2-4Klawiatura jest uszkodzona lub nie podłączona
3-3-2Błędna konfiguracja CMOS
1-1-4Błąd sumy kontrolnej pamięci BIOS’u
Część najczęściej spotykane kody błędów

Kody Cyfrowe (Q-CODE

Zakładając, że nasza płyta jest nowsza oraz pochodzi z wyższej półki cenowej, wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że została wyposażona w wyświetlacz, dzięki czemu, nie będziemy musieli bawić się w słuchanie głośniczka, a wystarczy, że spojrzymy na ów na cyfrowy kod błędu . Oczywiście będą się one różniły w zależności od firmy produkującej procesor pod daną płytę główną.

IntelAMDProblem
00 D0Problem z procesorem
53 55F9Problem z pamięcią RAM
D6Problem z kartą graficzną
B0 99 15 53Problemy z CPU i RAM’em
D6Problem z RAM’em oraz GPU
00 19 30 40 55Problemy narz z CPU, GPU i RAM’em
A0 A2A0 A2Problem z rozruchem
B2B2Problem z urządzeniem zewnętrznym
A9A9Uruchomienie do BIOS
AAAAUruchomienie do systemu operacyjnego

Na koniec chciałbym wspomnieć jeszcze o jednej metodzie. Mianowicie polega ona używaniu diód LED, które się zapalają z określoną częstotliwością. Dzięki temu możemy uzyskać informację zwrotna z POST’u. Spotyka się ją często, chociażby w laptopach. Pozwala to zaoszczędzić miejsce, gdyż łączy się je z diodami na obudowie. Prawdopodobnie jednak użycie kodu zdobytego z LED’ów będzie wymagało trochę szperania w internecie, ponieważ zazwyczaj kody tak przekazywane są niestandaryzowane.