Jak szukać informacji – miejsca w sieci

article-thumbnail

Każdy z nas ma potrzebę zdobywania nowej wiedzy i nowych umiejętności. Internet jest niemal niewyczerpanym źródłem informacji wszelakich, od najbardziej rzetelnych i użytecznych, po kłamstwa i steki bzdur. Dlatego też naturalnie nasuwa się pytanie, gdzie szukać sprawdzonych informacji?

Oczywiście inne mody będziemy wykorzystywać, szukając wiedzy, a inne, by uczyć się nowych umiejętności. Do szukania wiedzy sprawdzą się publikacje naukowe, serwisy popularnonaukowe oraz encyklopedie w tym Wikipedia.

Czy ufać Wikipedii? Czyli o przypisach słów kilka

Bezwątpienia Wikipedia jest najbardziej znaną i największą encyklopedią internetową, dostępną w większości języków świata. Musimy jednak pamiętać, że jest ona edytowana przez społeczność, która bardzo często bazuje na opiniach i zasłyszanych niesprawdzonych informacjach. Istnieje jednak metoda pozwalająca szybko zweryfikować, czy dane informacje są zgodne z aktualnym stanem wiedzy.

Ów metoda to sprawdzanie przypisów bibliograficznych. Czym są rzeczone przypisy? Otóż są to odwołania do publikacji głównie naukowych i popularnonaukowych. Gdy widzimy takie treści, jest spora szansa, że mamy do czynienia z rzetelnymi informacjami.

Uczę się nowej technologii, gdzie szukać pomocy?

Zwłaszcza w IT często uczymy się czegoś nowego. W związku z tym równie często napotykamy różnorakie problemy. Gdzie szukać informacji w takim wypadku. Pierwszym miejscem, jakie przychodzi na myśl, jest dokumentacja techniczna, jednak ta nie zawsze jest dobrze napisana, a tym bardziej zrozumiała dla nowych użytkowników. Równie dobrą metodą szukania rozwiązań jest korzystanie z platform wymiany informacji takich jak stackoverflow czy serverfault.

Jeżeli dopiero zaczynasz naukę nowego zagadnienia czy technologii, możesz oczywiście skorzystać z kursów, jednak większość tych dobrych jest dosyć droga (zwłaszcza w branży IT). Alternatywą są, chociażby blogi-poradniki, takie jak nasze.

Czy warto korzystać z forum?

Oczywiście. Liczne fora pokroju elektroda.pl czy 4programmers.net posiadają rozwiązania niezliczonej ilości problemów różnych natur. A nawet jeżeli nie znalazłeś działającej solucji, możesz napisać własny post. Jest spora szansa, że wspólnie z innymi internautami uda się rozwiązać problem.

Nie wszystkie fora jednak są dobrym miejscem do szukania potrzebnej wiedzy. Skupiajmy się zawsze na forach tematycznych. Pamiętaj, że im szerszy zakres omawianych tam tematów, tym mniej doświadczonych osób znajdzie (w poszukiwanej dziedzinie). Pamiętaj także, aby nie powielać wątków. Zanim coś napiszesz, przeczytaj różne wpisy i dopiero gdy nic nie znajdziesz, napisz własny post. Dzięki temu unikamy redundancji, powtarzania tych samych rad po kilka razy, co ułatwi innym użytkownikom ich własne poszukiwania.